Nyhet: 2012-10-02

Bland talarna på Humanistiska fakultetens examenshögtid finns det varje år en tidigare student. Den här gången föll valet på Christopher Kullenberg, som nyligen disputerat i vetenskapsteori men som gjort sig känd i media som nätaktivisten som gjorde det möjligt för oppositionen i Tunisien, Egypten och Syrien att koppla upp sig på internet under den arabiska våren.
– Att ha med en person som haft stor betydelse för en aktuell världshändelse känns extra spännande, eftersom alumntalaren ska inspirera de studenter som nu själva blir alumner, säger Gunilla Johnander Parlenvi.
Ytterligare en alumn i den världspolitiska hetluften – EU-kommissionären Cecilia Malmström – kommer samma dag den 5 oktober, att inspirera nya alumner på Europaprogrammets examensceremoni.
Examenshögtiderna ingår som en del av Nationella alumnveckan som firas 1-7 oktober med olika arrangemang för alumner på tolv högskolor och universitet. Det är ett sätt att uppmärksamma och stärka relationen till tidigare studenter.
– För dagens studenter och utbildning är alumnerna är viktiga, när de kommer tillbaka till sitt universitet och delar med sig av yrkeslivet, kommer med uppslag till examensarbeten eller är med och utvecklar framtidens kurser och program. Samtidigt tillför alumnerna värdefull akademisk kompetens till företag, organisationer och myndigheter, säger centrala alumnkoordinatorn Karin Lidberg.
Göteborgs universitet bjuder in alumner till olika evenemang året om och alumnnätverket har cirka 14 000 medlemmar. I början av november koras för första gången Årets unga juristalumn och Årets unga ekonomalumn – priser som delas ut till alumner som utmärkt sig – och under naturvetarnas årliga stora alumnträff senare i höst belönas en naturvetaralumn
Läs mer:
Göteborgs universitets alumnwebb
Nationellt pressmeddelandet för Alumnens vecka
Europaprogrammets examensceremoni 5 okt
Alumnens vecka på Facebook
Alumnens vecka på Twitter - #alumnensveckasv, #alumniweeksweden
Handelshögskolan om Årets unga alumner