Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Avd för samhällsmedicin och folkhälsa - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Avd för samhällsmedicin och folkhälsa

Del av Institutionen för medicin  vid Sahlgrenska akademin

Avd för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 463
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 18A, 413 90 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 18A, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Max Petzold

Om enheten

Vår verksamhet är indelad i tio övergripande grupper. 

Allmänmedicin

Postadress:
Allmänmedicin, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa 
Box 454, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Arvid Wallgrens backe, Hus 7 Hälsovetarbacken
413 90 Göteborg

Arbets- och miljömedicin

Postadress:
Arbets- och miljömedicin, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 414, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Medicinaregatan 16A,
413 90 Göteborg

Biostatistik

Postadress:
Biostatistik, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 463, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Medicinaregatan 18 A
413 90 Göteborg

Försäkringsmedicin

Postadress:
Försäkringsmedicin, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 453, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Arvid Wallgrens backe 2A, Hus 7, plan 3
413 90 Göteborg

Global folkhälsa

Postadress:
Global hälsa och folkhälsa, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 463, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Medicinaregatan 18 A
413 90 Göteborg

Hälsoekonomi och policy

Postadress:
Hälsoekonomi och policy, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 463, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Medicinaregatan 18 A
413 90 Göteborg

Innovation och nyttiggörande

Postadress:
Innovation och nyttiggörande
Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 453, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Arvid Wallgrens backe 2A, Hus 7, plan 3
413 90 Göteborg

Läkemedelsanvändning & läkemedelsmedelspolicy

Postadress:
Läkemedelsanvändning & läkemedelsmedelspolicy, 
Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 453, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Arvid Wallgrens backe 2A, Hus 7, plan 3
413 90 Göteborg

Nutritionsepidemiologi

Postadress:
Nutritionsepidemiologi, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa, 
Box 453, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Arvid Wallgrens backe 2A, Hus 7, plan 3
413 90 Göteborg

Registerepidemiologi

Postadress:
Registerepidemiologi, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 463, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Medicinaregatan 18 A
413 90 Göteborg

Socialmedicin

Postadress:
Socialmedicin, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 453, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Arvid Wallgrens backe 2A, Hus 7, plan 3
413 90 Göteborg

Senaste publikationer

Type 1 diabetes in children born after assisted reproductive technology: a register-based national cohort study
Emma Norrman, Max Petzold, T. D. Clausen, A. K. Henningsen, S. Opdahl et al.
Human Reproduction, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Pathophysiological Mechanisms by which Heat Stress Potentially Induces Kidney Inflammation and Chronic Kidney Disease in Sugarcane Workers
Erik Hansson, J. Glaser, Kristina Jakobsson, I. Weiss, C. Wesseling et al.
Nutrients, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Inhomogeneous higher-order summary statistics for point processes on linear networks
Ottmar Cronie, Mehdi Moradi, Jorge Mateu
Statistics and computing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Poor psychological health and 5-year suicide mortality: A population-based prospective cohort study
M. Fridh, Maria Rosvall, M. Lindstrom
Social Science & Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Results of renal artery revascularization in the post-ASTRAL era with 4 years mean follow-up.
Karin Zachrisson, Ferid Krupic, Mikael Svensson, Ann Wigelius, Andreas Jonsson et al.
Blood pressure, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Comorbidity and bystander cardiopulmonary resuscitation in out-of-hospital cardiac arrest.
Geir Hirlekar, Martin Jonsson, Thomas Karlsson, Maria Bäck, Araz Rawshani et al.
Heart (British Cardiac Society), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 102

Namn Titel Telefon E-post
Adiels, Martin Universitetslektor 031-786 3180 Martin.Adiels@wlab.gu.se
Ahlstrand, Christina Forskningslaborant, Leg. Biomedicinsk analytiker 031-786 6255 christina.ahlstrand@amm.gu.se
Ascher, Henry Professor/​specialistläkare 031-786 6841 henry.ascher@gu.se
Barregård, Lars Seniorforskare 031-786 2896 lars.barregard@amm.gu.se
Barrett, Damon Universitetsadjunkt damon.barrett@gu.se
Bergman, Stefan Professor, adjungerad stefan.bergman.2@gu.se
Bergstedt, Emma Projektsamordnare 031-786 6404 emma.bergstedt@sahlgrenska.gu.se
Bertilsson, Monica Universitetslektor 031-786 6857 monica.bertilsson@socmed.gu.se
Björkelund, Cecilia Seniorforskare cecilia.bjorkelund@allmed.gu.se
Blomberg, Agneta Forskare, biträdande 031-786 3222 agneta.blomberg@gu.se
Bock, David Universitetslektor david.bock@gu.se
Bonander, Carl Universitetslektor, biträdande carl.bonander@gu.se
Bondjers, Göran Seniorforskare 031-786 6629 goran.bondjers@gu.se
Boström, Kristina Professor, adjungerad kristina.bengtsson@allmed.gu.se
Boström, Maria Forskare maria.bostrom.2@gu.se
Caldeira Loss Vincens, Natalia Postdoktor natalia.vincens@amm.gu.se
Carlsen, Hanne Krage Forskarassistent, Epidemiologi, statistik 031-786 6030 hanne.krage.carlsen@amm.gu.se
Carlsten, Anders Senior rådgivare 031-786 6852 anders.carlsten.2@gu.se
Cronie, Ottmar Universitetslektor 031-786 2926 ottmar.cronie@gu.se
Dahlstrand, Johan Doktorand johan.dahlstrand@gu.se
Daka, Bledar Universitetslektor/​distriksläkare 031-786 6831 bledar.daka@allmed.gu.se
Edgren, Sofia Forskare, biträdande sofia.edgren@gu.se
Ekstrand, Lisa Universitetsadjunkt, adjungerad lisa.ekstrand@gu.se
Franzén, Stefan Universitetslektor, adjungerad stefan.franzen@gu.se
Fredriksson, Sofie Postdoktor 031-786 3610 sofie.fredriksson@gu.se
Friberg, Peter Professor peter.friberg@mednet.gu.se
Gerhardsson, Lars Forskare 031-786 6280 lars.gerhardsson@amm.gu.se
Grimby Ekman, Anna Universitetslektor 031-786 3123 anna.ekman@gu.se
Gunnarsson, Kent Ronny Professor/​specialistläkare 031-786 6835 ronny.gunnarsson@gu.se
Hadzibajramovic, Emina Universitetsadjunkt, adjungerad emina.h@envmed.gu.se
Hagberg, Mats Seniorforskare 031-786 6305 mats.hagberg@amm.gu.se
Hange, Dominique Universitetslektor/​distriksläkare 031-786 6182 dominique.hange@vgregion.se
Hansson, Erik Doktorand erik.hansson@amm.gu.se
Hassler, Sven Universitetslektor 031-786 6865 sven.hassler@gu.se
Hasslöf, Helena Doktorand 031-786 6274 helena.hasslof@amm.gu.se
Hedenrud, Tove Universitetslektor 031-786 6855 tove.hedenrud@socmed.gu.se
Heiden, Bowman Universitetsadjunkt bowman.heiden@gu.se
Hensing, Gunnel Professor 031-786 6862 gunnel.hensing@socmed.gu.se
Hessle, Christina Universitetslektor christina.hessle@gu.se
Holmberg Borkmann, Anna Projektsamordnare 031-786 2614 anna.holmberg.borkmann@gu.se
Hunsberger, Monica Universitetslektor 031-786 6846 monica.hunsberger@gu.se
Hussain, Laith Universitetslektor 031-786 3148 laith.hussain@gu.se
Håkonsen, Helle Universitetslektor 031-786 6872 helle.hakonsen@gu.se
Jakobsson, Kristina Professor/​specialistläkare 031-786 6256 kristina.jakobsson@amm.gu.se
Johansson, Naimi Doktorand 031-786 5534 naimi.johansson@gu.se
Jonsdottir, Ingibjörg Professor, adjungerad ingibjorg.jonsdottir@vgregion.se
Karlberg, Jonas Forskare, biträdande jonas.karlberg@amm.gu.se
Karlsson, Thomas Statistiker 031-786 2863 thomas.karlsson@hjl.gu.se
Kim, Jeong-Lim Forskare 031-786 3609 jeong-lim.kim@amm.gu.se
Kokelj, Spela Doktorand 031-786 6966 spela.kokelj@amm.gu.se

Visar 1 - 50 av 102

Visar 2801 - 2810 av 3060

2007

Can access to psychiatric health care explain regional differences in disability pension with psychiatric disorders?
Lena Andersson, N. Wiles, G. Lewis, S. Brage, Gunnel Hensing
Soc Psychiatry Psychiatr Epidemiol, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sharing life with a gluten-intolerant person--the perspective of close relatives.
Annette Sverker, G Östlund, C Hallert, Gunnel Hensing
Journal of human nutrition and dietetics : the official journal of the British Dietetic Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Experienced dilemmas of everyday life in chronic neuropathic pain patients--results from a critical incident study.
Gunnel Hensing, Annette Sverker, Göran S Leijon
Scandinavian journal of caring sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Strain in domestic work and self-rated health - A study of employed Swedish women
C Staland-Nyman, K Alexandersson, Gunnel Hensing
Scandinavian Journal of Public Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The association of gender identity and alcohol abuse
Gunnel Hensing, Fredrik Spak
The 15th European Conference on Public Health, Helsinki, Finland, , Paper i proceeding 2007
Paper i proceeding

Is there an association between strain in domestic work and sickness absence - a study of employed women in Sweden
Carin Staland Nyman, K Alexanderson, Gunnel Hensing
European Journal of Public Health, Poster (konferens) 2007
Poster (konferens)

Visar 2801 - 2810 av 3060

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://gu.se/omuniversitetet/enheter/?languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fgu.se%2Fenglish%2Fabout_the_university%2Funits%2F%3FfeedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fgu.se%252Fenglish%252Fabout_the_university%252Funits%252F%253FpublicationPageNumber%253D281%2526selectedTab%253D3%2526sortBy%253DlastName%252CfirstName%2526print%253Dtrue%2526languageId%253D100001%2526departmentId%253D035510%26recipientName%3DWebmaster%26encodedEmail%3DYW5uaWthLmtvbGRlbml1c0BndS5zZQ%26publicationPageNumber%3D281%26selectedTab%3D3%26sortBy%3DlastName%2CfirstName%26print%3Dtrue%26languageId%3D100001%26departmentId%3D035510&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fgu.se%2Fenglish%2Fabout_the_university%2Funits%2F%3FpublicationPageNumber%3D281%26selectedTab%3D3%26sortBy%3DlastName%2CfirstName%26print%3Dtrue%26languageId%3D100001%26departmentId%3D035510&recipientName=Webmaster&encodedEmail=YW5uaWthLmtvbGRlbml1c0BndS5zZQ&publicationPageNumber=281&selectedTab=3&sortBy=lastName,firstName&departmentId=035510
Utskriftsdatum: 2020-08-13