Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Avd för samhällsmedicin och folkhälsa - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för samhällsmedicin och folkhälsa

Del av Institutionen för medicin  vid Sahlgrenska akademin

Avd för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 414
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 16a, vån 2, 413 90 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 16, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Max Petzold

Om enheten

Adresser till underliggande enheter:

Arbets- och miljömedicin
Postadrress: Box 414, 405 30 Göteborg
Besöksadress:: Medicinaregatan 16A

Enheten för socialmedicin och epidemiologi
Postadress:Box 453, 405 30 Göteborg
Besöksadress: Arvid Wallgrens Backe 2A, hus 7, plan 3

Allmänmedicin
Postadress:Box 454, 405 30 Göteborg
Besöksadress:Arvid Wallgrens backe, Hus 7 Hälsovetarbacken

Senaste publikationer

A study of atherothrombotic biomarkers in welders
D. G. Ellingsen, M. Chashchin, I. Seljeflot, B. Berlinger, V. Chashchin et al.
International Archives of Occupational and Environmental Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Säkerhetskultur och patientsäkerhet
Marianne Törner
Säker vård - nya perspektiv på patientsäkerhet, Stockholm, Liber AB, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Hur gör vi vårdarbete meningsfullt igen?
Marianne Törner
Säker vård - nya perspektiv på patientsäkerhet , Stockholm, Liber, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Register-based evaluation of primary care - Focus on chronic disease
Helena Ödesjö
Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

World Health Organization cardiovascular disease risk charts: revised models to estimate risk in 21 global regions
E. Di Angelantonio, S. Kaptoge, L. Pennells, D. De Bacquer, M. T. Cooney et al.
Lancet Global Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Age, SAPS 3 and female sex are associated with decisions to withdraw or withhold intensive care
Linda Block, Max Petzold, Anna Nordenskjöld Syrous, B. Lindqvist, Helena Odenstedt Hergès et al.
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Antihypertensive drug classes and the risk of hip fracture: results from the Swedish primary care cardiovascular database.
Tove Bokrantz, Linus Schiöler, Kristina Bengtsson Boström, Thomas Kahan, Dan Mellström et al.
Journal of hypertension, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 178

Namn Titel Telefon E-post
Adiels, Martin Universitetslektor 031-786 3180 Martin.Adiels@wlab.gu.se
Agrell, Anders Sjuksköterska, Miljö, astma och KOL 031-786 6290 anders.agrell@amm.gu.se
Ahlstrand, Christina Forskningslaborant, Leg. Biomedicinsk analytiker 031-786 6255 christina.ahlstrand@amm.gu.se
Almerud, Pernilla 031-786 2853 pernilla.almerud@amm.gu.se
Almstrand, Ann-Charlotte Kemist 031-786 3618 ann-charlotte.almstrand@amm.gu.se
Andersson, Eva Överläkare 031-786 6301 eva.andersson@amm.gu.se
Andersson, Eva M Statistiker 031-786 2893 eva.m.andersson@amm.gu.se
Andersson, Maria Administratör 031-786 2895 maria.m.andersson@amm.gu.se
Andersson, Marianne Mätingenjör 031-786 6263 marianne.andersson@amm.gu.se
Andersson Sundell, Karolina Universitetslektor, adjungerad karolina.a.sundell@socmed.gu.se
Ascher, Henry Professor/​specialistläkare 031-786 6841 henry.ascher@gu.se
Barregård, Lars Seniorforskare 031-786 2896 lars.barregard@amm.gu.se
Barrett, Damon Universitetsadjunkt damon.barrett@gu.se
Beno, Anja Doktorand anja.paust@vgregion.se
Bergman, Caroline Doktorand
Bergman, Stefan Professor, adjungerad stefan.bergman.2@gu.se
Bergstedt, Emma Projektsamordnare emma.bergstedt@sahlgrenska.gu.se
Bertilsson, Monica Universitetslektor 031-786 6857 monica.bertilsson@socmed.gu.se
Björkelund, Cecilia Seniorforskare cecilia.bjorkelund@allmed.gu.se
Blomberg, Agneta Forskare, biträdande 031-786 3222 agneta.blomberg@gu.se
Blomstrand, Ann Med dr, Specialist i allmänmedicin ann.blomstrand@allmed.gu.se
Bock, David Forskare david.bock@gu.se
Bonander, Carl Universitetslektor, biträdande carl.bonander@gu.se
Bondjers, Göran Seniorforskare 031-786 6629 goran.bondjers@gu.se
Boström, Kristina Professor, adjungerad kristina.bengtsson@allmed.gu.se
Brisman, Jonas Överläkare 031-786 6275 jonas.brisman@amm.gu.se
Caldeira Loss Vincens, Natalia Postdoktor natalia.vincens@amm.gu.se
Carlsen, Hanne Krage Forskarassistent 031-786 6030 hanne.krage.carlsen@amm.gu.se
Carlsson, Dorota Utbildningsledare 031-786 6897 dorota.carlsson@allmed.gu.se
Carlsten, Anders Senior rådgivare anders.carlsten.2@gu.se
Cumber, Samuel Universitetslektor 031-786 6541 samuel.cumber@gu.se
Dahlman-Höglund, Anna Yrkeshygieniker 031-786 6277 anna.dahlman-hoglund@amm.gu.se
Daka, Bledar Universitetslektor/​distriksläkare bledar.daka@allmed.gu.se
Dalemo, Sofia Doktorand/​projektass sofia.dalemo@vgregion.se
Dellve, Lotta Oavlönad docent lotta.dellve@amm.gu.se
Eckner, Jenny Doktorand/​projektass jenny.eckner@gu.se
Edlund, Maria Läkare 031-786 6278 maria.edlund@amm.gu.se
Eggertsen, Robert Professor, adjungerad robert.eggertsen@gu.se
Ekstrand, Lisa Universitetsadjunkt, adjungerad lisa.ekstrand@gu.se
Eriksson, Helena Forskarstuderande 031-786 6271 helena.eriksson@amm.gu.se
Franzén, Stefan Universitetslektor, adjungerad stefan.franzen@gu.se
Fredriksson, Sofie Postdoktor 031-786 3610 sofie.fredriksson@gu.se
Friberg, Helen Biomedicinsk analytiker 031-786 6309 helen.friberg@amm.gu.se
Friberg Osika, Ingrid Doktorand
Gerhardsson, Lars Forskare 031-786 6280 lars.gerhardsson@amm.gu.se
Glise, Kristina Överläkare 031-342 0700 kristina.glise@vgregion.se
Grimby Ekman, Anna Universitetslektor 031-786 3123 anna.ekman@gu.se
Gunnarsdóttir, Hrafnhildur Forskare 031-786 6843 hildur.gunnarsdottir@gu.se
Gunnarsson, Ronny Professor, adjungerad ronny.gunnarsson@gu.se
Gustafsson, Ewa Ergonom 031-786 6281 ewa.gustafsson@amm.gu.se

Visar 1 - 50 av 178

Visar 2781 - 2790 av 2808

2006

[Risk fractures of fracture and osteoporosis]
Dan Mellström
Läkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Acid-base status affects renal magnesium losses in healthy, elderly persons
Ragnar Rylander, Thomas Remer, Shoma Berkemeyer, Jürgen Vormann
JOURNAL OF NUTRITION, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Psychological restoration, coping strategies and children’s cognitive performance in the RANCH study
Charlotte Clark, Stephen Stansfeld, Birgitta Berglund, Mats E. Nilsson, Anita Gidlöf-Gunnarsson et al.
Proceedings of Inter-Noise 2006, Honolulu, Hawaii, USA, 3-6 December, 2006, Paper no in06_090 (Available on CD), Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

The quiet side concept – benefits and limitations
Evy Öhrström, Anita Gidlöf-Gunnarsson
Proceedings of the Joint Baltic-Nordic Acoustics Meeting 2006 (BNAM), 8-10 November 2006, Gothenburg, Sweden, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

Effects of road traffic noise and the benefit of access to quietness
Evy Öhrström, Annbritt Skånberg, H Svensson, Anita Gidlöf-Gunnarsson
Journal of Sound and Vibration, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Letter to the editor
Ragnar Rylander, Marjeta Tercelj-Zorman
INDOOR AND BUILT ENVIRONMENT, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2781 - 2790 av 2808

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://gu.se/omuniversitetet/enheter/?languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fgu.se%2Fenglish%2Fabout_the_university%2Funits%2F%3FpublicationPageNumber%3D279%26selectedTab%3D3%26print%3Dtrue%26languageId%3D100001%26departmentId%3D035510&publicationPageNumber=279&selectedTab=3&departmentId=035510
Utskriftsdatum: 2019-10-19