Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Avd för samhällsmedicin och folkhälsa - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Avd för samhällsmedicin och folkhälsa

Del av Institutionen för medicin  vid Sahlgrenska akademin

Avd för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 463
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 18A, 413 90 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 18A, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Max Petzold

Om enheten

Vår verksamhet är indelad i tio övergripande grupper. 

Allmänmedicin

Postadress:
Allmänmedicin, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa 
Box 454, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Arvid Wallgrens backe, Hus 7 Hälsovetarbacken
413 90 Göteborg

Arbets- och miljömedicin

Postadress:
Arbets- och miljömedicin, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 414, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Medicinaregatan 16A,
413 90 Göteborg

Biostatistik

Postadress:
Biostatistik, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 463, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Medicinaregatan 18 A
413 90 Göteborg

Försäkringsmedicin

Postadress:
Försäkringsmedicin, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 453, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Arvid Wallgrens backe 2A, Hus 7, plan 3
413 90 Göteborg

Global folkhälsa

Postadress:
Global hälsa och folkhälsa, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 463, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Medicinaregatan 18 A
413 90 Göteborg

Hälsoekonomi och policy

Postadress:
Hälsoekonomi och policy, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 463, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Medicinaregatan 18 A
413 90 Göteborg

Innovation och nyttiggörande

Postadress:
Innovation och nyttiggörande
Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 453, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Arvid Wallgrens backe 2A, Hus 7, plan 3
413 90 Göteborg

Läkemedelsanvändning & läkemedelsmedelspolicy

Postadress:
Läkemedelsanvändning & läkemedelsmedelspolicy, 
Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 453, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Arvid Wallgrens backe 2A, Hus 7, plan 3
413 90 Göteborg

Nutritionsepidemiologi

Postadress:
Nutritionsepidemiologi, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa, 
Box 453, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Arvid Wallgrens backe 2A, Hus 7, plan 3
413 90 Göteborg

Registerepidemiologi

Postadress:
Registerepidemiologi, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 463, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Medicinaregatan 18 A
413 90 Göteborg

Socialmedicin

Postadress:
Socialmedicin, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 453, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Arvid Wallgrens backe 2A, Hus 7, plan 3
413 90 Göteborg

Senaste publikationer

Scheduling medicines as controlled substances: addressing normative and democratic gaps through human rights-based analysis
D. Lohman, Damon Barrett
Bmc International Health and Human Rights, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exposure to surgery is associated with better long-term outcomes in patients admitted to Swedish intensive care units
M. Jawad, Amir Baigi, M. Chew
Acta Anaesthesiologica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Noise exposure and childhood asthma up to adolescence
A. E. Wallas, C. Eriksson, Mikael Ögren, A. Pyko, M. Sjostrom et al.
Environmental Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Use of sodium-glucose co-transporter 2 inhibitors and risk of serious renal events: Scandinavian cohort study
B. Pasternak, V. Wintzell, M. Melbye, B. Eliasson, Ann-Marie Svensson et al.
Bmj-British Medical Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mortality from cardiovascular disease in a cohort of Swedish seafarers
Helena Eriksson, Karl Forsell, Eva Andersson
International Archives of Occupational and Environmental Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 185

Namn Titel Telefon E-post
Adiels, Martin Universitetslektor 031-786 3180 Martin.Adiels@wlab.gu.se
Agrell, Anders Sjuksköterska, Miljö, astma och KOL 031-786 6290 anders.agrell@amm.gu.se
Ahlstrand, Christina Forskningslaborant, Leg. Biomedicinsk analytiker 031-786 6255 christina.ahlstrand@amm.gu.se
Alghamdi, Khalid Doktorand khalid.alghamdi@gu.se
Almerud, Pernilla 031-786 2853 pernilla.almerud@amm.gu.se
Almstrand, Ann-Charlotte Kemist 031-786 3618 ann-charlotte.almstrand@amm.gu.se
Andersson, Eva Överläkare 031-786 6301 eva.andersson@amm.gu.se
Andersson, Eva M Statistiker 031-786 2893 eva.m.andersson@amm.gu.se
Andersson, Maria Administratör 031-786 2895 maria.m.andersson@amm.gu.se
Andersson, Marianne Mätingenjör 031-786 6263 marianne.andersson@amm.gu.se
Andersson Sundell, Karolina Universitetslektor, adjungerad karolina.a.sundell@socmed.gu.se
Ascher, Henry Professor/​specialistläkare 031-786 6841 henry.ascher@gu.se
Barregård, Lars Seniorforskare 031-786 2896 lars.barregard@amm.gu.se
Barrett, Damon Universitetsadjunkt damon.barrett@gu.se
Beno, Anja Doktorand anja.paust@vgregion.se
Bergman, Caroline Doktorand
Bergman, Stefan Professor, adjungerad stefan.bergman.2@gu.se
Bergstedt, Emma Projektsamordnare 031-786 6404 emma.bergstedt@sahlgrenska.gu.se
Bertilsson, Monica Universitetslektor 031-786 6857 monica.bertilsson@socmed.gu.se
Björkelund, Cecilia Seniorforskare cecilia.bjorkelund@allmed.gu.se
Blomberg, Agneta Forskare, biträdande 031-786 3222 agneta.blomberg@gu.se
Blomstrand, Ann Forskare, Med dr, Specialist i allmänmedicin ann.blomstrand@allmed.gu.se
Bock, David Universitetslektor david.bock@gu.se
Bonander, Carl Universitetslektor, biträdande carl.bonander@gu.se
Bondjers, Göran Seniorforskare 031-786 6629 goran.bondjers@gu.se
Boström, Kristina Professor, adjungerad kristina.bengtsson@allmed.gu.se
Boström, Maria Forskare maria.bostrom.2@gu.se
Brisman, Jonas Överläkare 031-786 6275 jonas.brisman@amm.gu.se
Caldeira Loss Vincens, Natalia Postdoktor natalia.vincens@amm.gu.se
Carlsen, Hanne Krage Forskarassistent, Epidemiologi, statistik 031-786 6030 hanne.krage.carlsen@amm.gu.se
Carlsson, Dorota Utbildningsledare 031-786 6897 dorota.carlsson@allmed.gu.se
Carlsten, Anders Senior rådgivare 031-786 6852 anders.carlsten.2@gu.se
Corell, Maria Doktorand maria.corell@folkhalsomyndigheten.se
Cronie, Ottmar Universitetslektor 031-786 2926 ottmar.cronie@gu.se
Dahlman-Höglund, Anna Yrkeshygieniker, Docent 031-786 6277 anna.dahlman-hoglund@amm.gu.se
Dahlstrand, Johan Doktorand johan.dahlstrand@gu.se
Daka, Bledar Universitetslektor/​distriksläkare bledar.daka@allmed.gu.se
Dalemo, Sofia Doktorand/​Projektassistent sofia.dalemo@vgregion.se
Dellve, Lotta Oavlönad docent lotta.dellve@amm.gu.se
Eckner, Jenny Doktorand/​Projektassistent jenny.eckner@gu.se
Edgren, Sofia Forskare, biträdande sofia.edgren@gu.se
Edlund, Maria Läkare 031-786 6278 maria.edlund@amm.gu.se
Ekstrand, Lisa Universitetsadjunkt, adjungerad lisa.ekstrand@gu.se
Eriksson, Helena Forskarstuderande 031-786 6271 helena.eriksson@amm.gu.se
Franzén, Stefan Universitetslektor, adjungerad stefan.franzen@gu.se
Fredriksson, Sofie Postdoktor 031-786 3610 sofie.fredriksson@gu.se
Friberg, Peter Professor peter.friberg@mednet.gu.se
Friberg Osika, Ingrid Doktorand
Gerhardsson, Lars Forskare 031-786 6280 lars.gerhardsson@amm.gu.se
Glise, Kristina Överläkare 031-342 0700 kristina.glise@vgregion.se

Visar 1 - 50 av 185

Visar 2821 - 2830 av 3009

2007

The impact of estradiol on bone mineral density is modulated by the specific estrogen receptor-alpha cofactor retinoblastoma-interacting zinc finger protein-1 insertion/deletion polymorphism.
Elin Grundberg, Kristina Akesson, Andreas Kindmark, Paul Gerdhem, Anna Holmberg et al.
The Journal of clinical endocrinology and metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vitamin D receptor 3' haplotypes are unequally expressed in primary human bone cells and associated with increased fracture risk: the MrOS Study in Sweden and Hong Kong.
Elin Grundberg, Edith M C Lau, Tomi Pastinen, Andreas Kindmark, Olof Nilsson et al.
Journal of bone and mineral research : the official journal of the American Society for Bone and Mineral Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

[SSRI ökar risken för osteoporos och frakturer]
Ulf H Lerner, Claes Ohlsson, Dan Mellström
Läkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Smoking is associated with lower bone mineral density and reduced cortical thickness in young men.
Mattias Lorentzon, Dan Mellström, Egil Haug, Claes Ohlsson
The Journal of clinical endocrinology and metabolism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The use of clinical risk factors enhances the performance of BMD in the prediction of hip and osteoporotic fractures in men and women.
J A Kanis, Anders Odén, O Johnell, Helena Johansson, C De Laet et al.
Osteoporosis international, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Estimates of fracture probability in Denmark.
Helena Johansson, Anders Odén, E McCloskey, J Kanis
Osteoporosis international, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Sömnstörningar
Evy Öhrström
Nordisk lärobok i Audiologi, Bromma, C A Tegnér AB, Kapitel i bok 2007
Kapitel i bok

[New evidence in SBU report on vitamin D and calcium. The risk of fracture is reduced by treatment in women older than 80 years--but not in younger ones]
Bo Freyschuss, Osten Ljunggren, Dan Mellström, Maria Sääf
Läkartidningen, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Patient compliance with alendronate, risedronate and raloxifene for the treatment of osteoporosis in postmenopausal women.
J D Ringe, G E Christodoulakos, Dan Mellström, H Petto, T Nickelsen et al.
Current medical research and opinion, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2007
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2821 - 2830 av 3009

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://gu.se/omuniversitetet/enheter/?publicationPageNumber=283&selectedTab=3&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fgu.se%2Fenglish%2Fabout_the_university%2Funits%2F%3FtipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fgu.se%252Fenglish%252Fabout_the_university%252Funits%252F%253FpublicationPageNumber%253D281%2526selectedTab%253D3%2526feedbackForm%253Dtrue%2526returnAddress%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fgu.se%25252Fenglish%25252Fabout_the_university%25252Funits%25252F%25253FfeedbackForm%25253Dtrue%252526returnAddress%25253Dhttp%2525253A%2525252F%2525252Fgu.se%2525252Fenglish%2525252Fabout_the_university%2525252Funits%2525252F%2525253FsortBy%2525253DlastName%2525252CfirstName%25252526selectedTab%2525253D2%25252526publicationPageNumber%2525253D279%25252526print%2525253Dtrue%25252526languageId%2525253D100001%25252526departmentId%2525253D035510%252526recipientName%25253DWebmaster%252526encodedEmail%25253DYW5uaWthLmtvbGRlbml1c0BndS5zZQ%252526sortBy%25253DlastName%25252CfirstName%252526selectedTab%25253D2%252526publicationPageNumber%25253D279%252526print%25253Dtrue%252526languageId%25253D100001%252526departmentId%25253D035510%2526recipientName%253DWebmaster%2526encodedEmail%253DYW5uaWthLmtvbGRlbml1c0BndS5zZQ%2526sortBy%253DlastName%252CfirstName%2526print%253Dtrue%2526languageId%253D100001%2526departmentId%253D035510%26publicationPageNumber%3D281%26selectedTab%3D3%26feedbackForm%3Dtrue%26encodedEmail%3DYW5uaWthLmtvbGRlbml1c0BndS5zZQ%26sortBy%3DlastName%2CfirstName%26print%3Dtrue%26languageId%3D100001%26departmentId%3D035510&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fgu.se%2Fenglish%2Fabout_the_university%2Funits%2F%3FpublicationPageNumber%3D281%26selectedTab%3D3%26feedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fgu.se%252Fenglish%252Fabout_the_university%252Funits%252F%253FfeedbackForm%253Dtrue%2526returnAddress%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fgu.se%25252Fenglish%25252Fabout_the_university%25252Funits%25252F%25253FsortBy%25253DlastName%25252CfirstName%252526selectedTab%25253D2%252526publicationPageNumber%25253D279%252526print%25253Dtrue%252526languageId%25253D100001%252526departmentId%25253D035510%2526recipientName%253DWebmaster%2526encodedEmail%253DYW5uaWthLmtvbGRlbml1c0BndS5zZQ%2526sortBy%253DlastName%252CfirstName%2526selectedTab%253D2%2526publicationPageNumber%253D279%2526print%253Dtrue%2526languageId%253D100001%2526departmentId%253D035510%26recipientName%3DWebmaster%26encodedEmail%3DYW5uaWthLmtvbGRlbml1c0BndS5zZQ%26sortBy%3DlastName%2CfirstName%26print%3Dtrue%26languageId%3D100001%26departmentId%3D035510&feedbackForm=true&encodedEmail=YW5uaWthLmtvbGRlbml1c0BndS5zZQ&sortBy=lastName,firstName&departmentId=035510
Utskriftsdatum: 2020-06-01