Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

PIL Pedagogisk utveckling och interaktivt lärande - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

PIL Pedagogisk utveckling och interaktivt lärande

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

PIL Pedagogisk utveckling och interaktivt lärande
Box 300
405 30 Göteborg
Leveransadress: Magasinsgatan 34
Besöksadress: Västra Hamngatan 25, 411 17 Göteborg

Webbplats: www.pil.gu.se
Epost: pil@gu.se

Föreståndare: Tomas Grysell

Om enheten

Senaste publikationer

Lära ett nytt språk med mobilen
Linda Bradley
Litteraciteter och flerspråkighet, Stockholm, Liber, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

CALL and complexity – short papers from EUROCALL 2019
Fanny Meunier, Julie Van de Vyver, Linda Bradley, Sylvie Thouësny
Research-publishing.net, Proceeding 2019
Proceeding

Mobile literacy among Syrian refugee women teachers
Linda Bradley, Rima Bahous, Ali Albasha
CALL and complexity – short papers from EUROCALL 2019, Research-publishing.net, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Higher education pedagogy courses as trading zones
Linda Bradley, Anne Algers
HERDSA 2019 Next Generation, Higher Education: Challenges, Changes and Opportunities, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Design considerations for virtual laboratories: A comparative study of two virtual laboratories for learning about gas solubility and colour appearance
Beata Stahre Wästberg, Göran Karlsson, Maria Sunnerstam, Michael Axelsson, Monica Billger
Education and Information Technologies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Återkoppling - en pedagogisk utmaning för alla högskolelärare
Lena Dafgård, Urban Carlén
NU2018 Det akademiska lärarskapet, 9-11 oktober 2018 i Västerås, Sverige: Abstrakt, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Supporting Development of Digital Learning Spaces in Three Dimensions
Birgitta Hemmingsson, Lena Dafgård, Niklas Brinkfeldt, Johan Karonen, Alastair Creelman
EDEN 2018 Annual Conference, 17-20 June 2018 in Genoa, Italy: Exploring the Micro, Meso and Macro. Navigating between dimensions in the digital learning landscape , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Mobile learning with Arabic speakers in Sweden
Lorna Bartram, Linda Bradley, Kaled Walid Al-Sabbagh
The Gulf Comparative Education Society (GCES Symposium 2018). April 7-9th, Ras Al Khaimah, United Arab Emirates, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Future-proof CALL: language learning as exploration and encounters – short papers from EUROCALL 2018
Peppi Taalas, Juha Jalkanen, Linda Bradley, Sylvie Thouësny
Dublin, Research-publishing.net, Proceeding 2018
Proceeding

Visar 1 - 19 av 19

Namn Titel Telefon E-post
Berg, Eva Pedagogisk utvecklare 031-786 3411 eva.berg.2@gu.se
Breding Strömberg, Emma Systemförvaltare 031-786 5396 emma.breding@gu.se
Casserly, Adam Systemadministratör 031-786 2308 adam.casserly@gu.se
Eriksson, Svante Pedagogisk utvecklare 031-786 2285 svante.eriksson@gu.se
Grysell, Tomas Pedagogisk utvecklare 031-786 1029 tomas.grysell@gu.se
Grysell, Tomas Chef, Föreståndare 031-786 1029 tomas.grysell@gu.se
Henriksson, Minette Systemadministratör 031-786 6452 minette.henriksson@gu.se
Jernås, Margareta Pedagogisk utvecklare 031-786 5925 margareta.jernas@gu.se
Larsson, Susanna Administratör 031-786 3437 susanna.larsson.2@gu.se
Meyer-Beining, Janna Pedagogisk utvecklare 031-786 3680 janna.meyer-beining@gu.se
Muslimovic, Aida Pedagogisk utvecklare aida.muslimovic@clinchem.gu.se
Nilsson, Maria Systemadministratör 031-786 2355 maria.nilsson.3@gu.se
Olsson, Fredrik Pedagogisk utvecklare 031-786 1834 fredrik.olsson@sprak.gu.se
Persson, Susanne Administratör 031-786 3793 susanne.persson@gu.se
Seidl, Emelie Systemadministratör 031-786 3602 emelie.seidl@gu.se
Siverbo, Olof Kommunikatör 031-786 2483 olof.siverbo@ped.gu.se
Skyllberg, Susanne Administrativ samordnare 031-786 1079 susanne.skyllberg@gu.se
Sunnerstam, Maria Pedagogisk utvecklare 031-786 1056 maria.sunnerstam@gu.se
Öberg, Gustav Systemadministratör, Tjänstledig gustav.oberg@gu.se

Visar 1 - 19 av 19

Visar 31 - 36 av 36

2012

2011

"Learning as a Way of Living". Learning Democracy by teahing subjectivity
Berit Larsson
"Women in Science and Education: Past, Present, Future. THE FIFTH INTERNATIONAL CONFERENCE, KIEV, UKRAINE, 3-5. 2011, Paper i proceeding 2011
Paper i proceeding

"Learning as a Way of Living". Learning Democracy by teahing subjectivity
Berit Larsson
Women in Science and Education: Past, Present, Future. The fith International Conference in Kiev, Ukraina, 3-5, 2011, Paper i proceeding 2011
Paper i proceeding

"Folkbildning i solidaritetsarbetets komplicerade terräng"
Berit Larsson
Att utbilda världsmedborgare! Nordiska folkhögskollärare inspirerar till pedagogiskt arbete kring hållbar utveckling och globalt medborgarskap, Stockholm, Nordiska Folkhögskolerådet och Nordplus, Artikel i övriga tidskrifter 2011
Artikel i övriga tidskrifter

Projektet Bättre studieguider
Viktor Aldrin
Seminariet för högskolepedagogik, Göteborgs universitet 2011-12-14, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2011
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

2010

Teaching in English in higher education: In-house course development.
Rhonwen Bowen, Sylvi Vigmo
EUROCALL 2010, Sept 8-11, Bordeaux, France., Paper i proceeding 2010
Paper i proceeding

Visar 31 - 36 av 36

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?