Bild
none
Foto: AI-genererad bild
Länkstig

Ett HUM om: Göteborgare vs AI – vem kan språket bäst?

Kultur & språk

Varmt välkommen till en öppen föreläsning där vi diskuterar vad stora språkmodeller som ChatGPT kan och inte kan om språket, både praktiskt och teoretiskt sett. Vi börjar med en minitävling där alla intresserade får testa några uppgifter som används för att utvärdera AI och tar sedan avstamp i resultaten.

Föreläsning
Datum
5 maj 2025
Tid
18:00 - 19:00
Plats
Trappscenen, Stadsbiblioteket
Ytterligare information
Läs mer om Språkbanken Text här

Arrangör
Ett HUM om i samarbete med Stadsbiblioteket

För att delta i den inledande tävlingen behöver du ha en telefon, dator eller surfplatta med tillgång till internet. Men du kan självklart ta del av föreläsningen även utan att tampas med AI.

Föreläsare Aleksandrs Berdicevskis är forskare vid Språkbanken Text, en enhet vid Göteborgs universitet som utvecklar språkteknologisk forskningsinfrastruktur och arbetar med utvärdering av svenska språkmodeller.