Daniel Jewesbury har ägnat år åt att utforska F.E. McWilliams skulptur Woman in a Bomb Blast. Hans pågående forskning har nu tagit form som en unik bok, som använder dialog för att försöka avslöja skulpturens komplexa och obehagliga berättelse.
Bild
Bild
Daniel Jewesbury, universitetslektor vid HDK-Valand, har på ett sätt arbetat med Looking at the Woman in a Bomb Blast i över 20 år. Han stötte först på F.E. McWilliams skulptur Woman in a Bomb Blast på Ulster Museum i Belfast, där den gjorde ett bestående intryck på honom. Efter att ha publicerat en liten artikel om skulpturen 2002 upptäckte han att han inte kunde sluta tänka på den.
- Det är ett märkligt verk som uppenbarligen hade någon slags krok i mig. Jag var särskilt bekymrad över känslan av att när man tittar på den, känner man sig lite självmedveten, och när man tittar bort känner man sig lite skyldig, som om man vänder bort blicken från något som kräver ens uppmärksamhet. Man vänder bort blicken från denna unga, attraktiva kvinna i hennes dödsögonblick. Andra jag talade med fann också verket lika obehagligt men kunde inte sätta fingret på varför det kändes annorlunda än andra museiföremål.
År 2014 inkluderade Ulster Museum skulpturen i Art of the Troubles, en utställning om Nordirlands politiska konflikt. Daniel Jewesbury blev inbjuden att göra ett framträdande – ett samtal med skulpturen. När utställningen turnerade i England framförde det Daniel igen och insåg att idén hade potential för vidare utveckling. Här föddes idén om Looking at the Woman in a Bomb Blast.
Inte en traditionell konsthistoriebok
Under de senaste åtta eller nio åren har Daniel Jewesbury aktivt arbetat med Looking at the Woman in a Bomb Blast. Vad han först trodde skulle vara ett ganska rakt verk om vad skulpturen väcker, dess formella bakgrund, idéerna bakom den och konstnärens avsikter, utvecklades snart till något helt annat. - Det tog mig år att komma till rätta med spänningen mellan den starkt sexualiserade figuren och det våldsamma ämnet, och hur konstnären förenar dessa två element. Med tiden insåg jag att jag hade tänkt på konstnärens besatthet, men den besattheten var min egen.
Boken är till stor del i form av en dialog mellan två karaktärer – författaren (en distanserad version av Daniel Jewesbury själv) och kvinnan som är avbildad i McWilliams skulptur. - Det är inte en traditionell konsthistoriebok. I stället interagerar de två karaktärerna med varandra, och kvinnan försöker leda författaren till insikter om skulpturen. Han inser till slut några mörka saker om vad som sker i skulpturen, saker som konstnären kan ha varit helt omedveten om.
Daniel Jewesbury under releasen av boken i Belfast
Nästa steg
Daniel Jewesbury säger att även om Looking at the Woman in a Bomb Blast är kulmen på många års arbete relaterat till McWilliams skulptur, så är han på inget sätt på väg att lämna den. För närvarande planerar han att skriva en opera baserad på verket tillsammans med den irländske kompositören Ian Wilson. -Det skulle vara ett spännande sätt att ta projektet till nästa steg.
ArtMonitor: Voices
Looking at the Woman in a Bomb Blast är publicerad av ArtMonitor, den konstnärliga fakultetens förlag som ger ut böcker som växer fram från forskning inom fakulteten, samt licentiat- och doktorsavhandlingar och working papers. Det är den första boken som publiceras som en del av ArtMonitors nya serie Voices. - Idén med Voices-serien är att ge en hemvist åt skrivande som inte har ett hem någon annanstans, säger Daniel Jewesbury.
- För närvarande är publicering en svår miljö, specifikt konstpublicering. Det är svårt för förläggare att finansiera verk som tar risker eller gör något nytt. ArtMonitor: Voices är avsett för publikationer som försöker hitta en form som inte redan finns, eller som inte har prövats någon annanstans. Det ger oss möjlighet att utforska nya riktningar inom konstnärlig forskning och överväga alternativa format för att publicera arbete som utvecklas på innovativa sätt.
Woman in a Bomb Blast
Woman in a Bomb Blast är en skulptur av den irländske skulptören F. E. McWilliam – en del av hans serie Women of Belfast, skapad mellan 1972 och 1974. Bronsskulpturen föreställer en ung kvinna fångad i en explosion. Den inspirerades av bombningen av Abercorn Tea Rooms i Belfast 1972, som dödade och skadade flera unga kvinnor.