Projektet är en uppföljning av en tidigare studie, Vid nyhetsdesken från 2008. Där gjorde Bengt Johansson deltagande observationer på Svenska Dagbladet, SVT Rapport och Dagens Eko för att studera hur nyhetsvärdet hanteras på redaktioner. Den tidigare studien belyste dynamiken mellan avdelningar, chefer och journalister under nyhetsprocessen, från morgonmöte till färdig produkt.
Den nya studien Tillbaka till nyhetsdesken – nyhetsvärdering i onlinenavet bygger också på deltagande observationer. Forskarna kommer under en längre tid befinna sig på redaktionerna för att iaktta och dokumentera arbetsprocesser. Det kompletteras med intervjuer med journalister för att få en djupare förståelse för beslutsfattandet kring nyhetsvärdering.
Varför startade ni det här projektet?
– Medielandskapet har förändrats avsevärt. Idag står onlinepublicering i centrum och sociala medier har blivit viktiga kanaler för nyhetsorganisationer. Detta skifte motiverar behovet av en uppdaterad bild av hur nyhetsvärdering fungerar i praktiken i dagens redaktionsmiljö. Det är ett komplext landskap, säger Emil Östlund, lärare på journalistprogrammet på JMG.
Projektet pågår under 2025 och finansieras av Hamrin Foundation. Genom att belysa de förändrade dynamikerna i nyhetsvärdering hoppas forskarna bidra till en djupare förståelse för journalistikens vardag.
– Egentligen var det min kollega Emils förtjänst. En dag sade han till mig att "visserligen använder vi fortfarande rapporten "Vid nyhetsdesken" i undervisningen på journalistprogrammet. Men ärligt talat är den ju ganska omodern! Det vi skrev om webben då gäller ju inte längre. Är det inte dags att göra en uppdatering?", säger professor Bengt Johansson.
– Sagt och gjort! Så därför sökte vi pengar från Hamrinstiftelsen som var generösa att ge oss resurser för den här nya undersökningen.
Varför är projektet viktigt?
Initiativet är en del av Medier & demokratis pågående arbete med att stärka mediernas innovationskraft och journalistikens roll i samhället. Media och demokrati är en nationell samverkansplattform för forskning om medielandskapet och demokratin. Genom att samarbeta med akademiska institutioner och medieorganisationer strävar Medier & demokrati efter att främja forskning och utveckling inom medieområdet.
– Jag tycker att projektet är viktigt eftersom det finns många föreställningar om hur nyhetsvärdering går till men det finns få uppdaterade studier. Mycket grundar sig i tyst kunskap, där alla vet hur nyhetsvärdering går till, men det är avgörande att konkret visa hur den praktiska nyhetsvärderingen faktiskt fungerar. Det är även viktigt att ha en uppdaterad studie då den bland annat ska användas i undervisningen på journalistprogrammet, säger Emil Östlund.
I en tid där medielandskapet förändras snabbt är det avgörande att förstå hur nyhetsvärdering sker och vilka faktorer som påverkar nyhetsurvalet. Projektet förväntas ge värdefulla insikter som kan bidra till att stärka journalistikens kvalitet och relevans i en digital era.
Mer information
Medier & Demokrati: https://medierochdemokrati.lindholmen.se/sv
Hamrin Foundation: https://www.hamrinfoundation.com/en
Läs mer om Bengt Johanssons forskning här: https://www.gu.se/om-universitetet/hitta-person/bengtjohansson
Läs mer om Emil Östlund och hans arbete här: https://www.gu.se/om-universitetet/hitta-person/emilostlund