Bild
Bild på Mathilda Åkerlund när hon tittar åt sidan
Foto: Lisa Jabar
Länkstig

Ny forskare på JMG!

Incels, konspirationsteorier och digitala medier. Det ska postdoktor Mathilda Åkerlund, som just börjat på Institutionen för journalistik, medier och kommunikation (JMG), forska om.

- Mathilda Åkerlund kommer att tillföra viktig kompetens till vår forskning på JMG, säger professor Jesper Strömbäck och välkomnar sin nya kollega som kommer från Umeå universitet. 

Mathilda Åkerlund påbörjade sin utbildning med en kandidatexamen i medie- och kommunikationsvetenskap, men bytte sedan ämne till sociologi. Hon disputerade vid Umeå universitet 2022 med sin avhandling om hur högerradikalt språkbruk plockas upp och börjar användas av en bredare allmänhet på digitala plattformar, samt hur plattformars funktioner och moderering bidrar till spridningen av sådana högerradikala uttryck.  

Mathilda Åkerlund fortsatte sedan forska vid Umeå universitet som postdoktor i ett projekt som undersökte utländska högerradikala gruppers syn på Sverige.  

- Jag trivs bra i gränslandet mellan olika forskningsdiscipliner och metoder, man skulle kunna beskriva mig som en ‘internetforskare’. Jag jobbar med sociologiska och medievetenskapliga frågor, och med en kombination av datadrivna och kvalitativa metoder, säger Mathilda Åkerlund. 

Nytt på gång 

På JMG ska Mathilda Åkerlund under de kommande tre åren undersöka hur organiserat kvinnohat uttrycks i svenska internetmiljöer med fokus på den framväxande incelrörelsen. I hennes forskningsprojekt Män som hatar kvinnor online: En studie av internet som ny arena för mobilisering av kvinnohat kommer hon tillsammans med Jesper Strömbäck studera hur incels organiserar sig, deras kvinnohat, och hur samhället ser på dem. Projektet finansieras av Vetenskapsrådet. 

- Eftersom incelrörelsen växer och blir alltmer extrem finns ett behov av större kunskap för att kunna skydda kvinnors rättigheter, tryggheter och friheter – både på internet och utanför, förklarar hon.  

Mathilda Åkerlund ska även undervisa på institutionen och arbeta med ett annat forskningsprojekt om konspiratoriskt tänkande och digitala medier tillsammans med postdoktor Elina Lindgren och Jesper Strömbäck. Inom projektet ska Mathilda Åkerlund fokusera på vad som utmärker ett konspiratoriskt språkbruk och hur digitala medier möjliggör eller motverka detta. 

- Det ska bli jättekul att komma igång med forskningen och undervisningen här på institutionen och lära känna alla nya kollegor! Säger Mathilda Åkerlund. 

 

Text: Elin Andersson & Annie Rolén