Till sidans topp

Sidansvarig: Telefonväxeln
Sidan uppdaterades: 2018-05-25 15:09

Tipsa en vän
Utskriftsversion

Avd för samhällsmedicin och folkhälsa - Göteborgs universitet Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Avd för samhällsmedicin och folkhälsa

Del av Institutionen för medicin  vid Sahlgrenska akademin

Avd för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 463
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 18A, 413 90 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 18A, 413 90 Göteborg


Avd-/sektionschef, inst: Max Petzold

Om enheten

Vår verksamhet är indelad i tio övergripande grupper. 

Allmänmedicin

Postadress:
Allmänmedicin, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa 
Box 454, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Arvid Wallgrens backe, Hus 7 Hälsovetarbacken
413 90 Göteborg

Arbets- och miljömedicin

Postadress:
Arbets- och miljömedicin, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 414, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Medicinaregatan 16A,
413 90 Göteborg

Biostatistik

Postadress:
Biostatistik, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 463, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Medicinaregatan 18 A
413 90 Göteborg

Försäkringsmedicin

Postadress:
Försäkringsmedicin, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 453, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Arvid Wallgrens backe 2A, Hus 7, plan 3
413 90 Göteborg

Global folkhälsa

Postadress:
Global hälsa och folkhälsa, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 463, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Medicinaregatan 18 A
413 90 Göteborg

Hälsoekonomi och policy

Postadress:
Hälsoekonomi och policy, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 463, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Medicinaregatan 18 A
413 90 Göteborg

Innovation och nyttiggörande

Postadress:
Innovation och nyttiggörande
Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 453, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Arvid Wallgrens backe 2A, Hus 7, plan 3
413 90 Göteborg

Läkemedelsanvändning & läkemedelsmedelspolicy

Postadress:
Läkemedelsanvändning & läkemedelsmedelspolicy, 
Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 453, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Arvid Wallgrens backe 2A, Hus 7, plan 3
413 90 Göteborg

Nutritionsepidemiologi

Postadress:
Nutritionsepidemiologi, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa, 
Box 453, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Arvid Wallgrens backe 2A, Hus 7, plan 3
413 90 Göteborg

Registerepidemiologi

Postadress:
Registerepidemiologi, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 463, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Medicinaregatan 18 A
413 90 Göteborg

Socialmedicin

Postadress:
Socialmedicin, Avdelningen för samhällsmedicin och folkhälsa
Box 453, 405 30 Göteborg
Besöksadress:
Arvid Wallgrens backe 2A, Hus 7, plan 3
413 90 Göteborg

Senaste publikationer

Weight gain and blood pressure.
Johan Sundström, Lars Lind, Erik Lampa, Oskar Angerås, Erasmus Bachus et al.
Journal of hypertension, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Negative life events predict weight gain in a 13-year follow-up of an adult Swedish population.
Kirsten Mehlig, T Nehmtallah, Maria Rosvall, Monica Hunsberger, Annika Rosengren et al.
Journal of psychosomatic research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A cross-sectional study of obesogenic behaviours and family rules according to family structure in European children.
Katharina Stahlmann, Antje Hebestreit, Stefaan DeHenauw, Monica Hunsberger, Jaakko Kaprio et al.
The international journal of behavioral nutrition and physical activity, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Occupational exposure to dust and to fumes, work as a welder and invasive pneumococcal disease risk
Kjell Torén, P. D. Blanc, R. N. Naidoo, N. Murgia, I. Qvarfordt et al.
Occupational and Environmental Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Predictive associations between lifestyle behaviours and dairy consumption: The IDEFICS study
A. M. Santaliestra-Pasias, E. M. Gonzalez-Gil, V. Pala, T. Intemann, A. Hebestreit et al.
Nutrition Metabolism and Cardiovascular Diseases, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Social Support and Subclinical Coronary Artery Disease in Middle-Aged Men and Women: Findings from the Pilot of Swedish CArdioPulmonary bioImage Study
D. Djekic, Erika Fagman, Oskar Angerås, Georgios Lappas, Kjell Torén et al.
International Journal of Environmental Research and Public Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A follow-up study of occupational styrene exposure and risk of autoimmune rheumatic diseases
S. H. Boudigaard, Z. A. Stokholm, J. M. Vestergaard, M. S. Mohr, K. Sondergaard et al.
Occupational and Environmental Medicine, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dietary habits and nutritional status of medical school students: the case of three state universities in Cameroon
F. Bede, Samuel Nambile Cumber, N. C. Nkfusai, M. A. Venyuy, Y. P. Ijang et al.
Pan African Medical Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Roof cavity dust as an exposure proxy for extreme air pollution events
A. J. Wheeler, P. J. Jones, F. Reisen, S. M. Melody, G. Williamson et al.
Chemosphere, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 50 av 178

Namn Titel Telefon E-post
Adiels, Martin Universitetslektor 031-786 3180 Martin.Adiels@wlab.gu.se
Agrell, Anders Sjuksköterska, Miljö, astma och KOL 031-786 6290 anders.agrell@amm.gu.se
Ahlstrand, Christina Forskningslaborant, Leg. Biomedicinsk analytiker 031-786 6255 christina.ahlstrand@amm.gu.se
Alghamdi, Khalid Doktorand khalid.alghamdi@gu.se
Almerud, Pernilla 031-786 2853 pernilla.almerud@amm.gu.se
Almstrand, Ann-Charlotte Kemist 031-786 3618 ann-charlotte.almstrand@amm.gu.se
Andersson, Eva Överläkare 031-786 6301 eva.andersson@amm.gu.se
Andersson, Eva M Statistiker 031-786 2893 eva.m.andersson@amm.gu.se
Andersson, Maria Administratör 031-786 2895 maria.m.andersson@amm.gu.se
Andersson, Marianne Mätingenjör 031-786 6263 marianne.andersson@amm.gu.se
Andersson Sundell, Karolina Universitetslektor, adjungerad karolina.a.sundell@socmed.gu.se
Ascher, Henry Professor/​specialistläkare 031-786 6841 henry.ascher@gu.se
Barregård, Lars Seniorforskare 031-786 2896 lars.barregard@amm.gu.se
Barrett, Damon Universitetsadjunkt damon.barrett@gu.se
Beno, Anja Doktorand anja.paust@vgregion.se
Bergman, Caroline Doktorand
Bergman, Stefan Professor, adjungerad stefan.bergman.2@gu.se
Bergstedt, Emma Projektsamordnare 031-786 6404 emma.bergstedt@sahlgrenska.gu.se
Bertilsson, Monica Universitetslektor 031-786 6857 monica.bertilsson@socmed.gu.se
Björkelund, Cecilia Seniorforskare cecilia.bjorkelund@allmed.gu.se
Blomberg, Agneta Forskare, biträdande 031-786 3222 agneta.blomberg@gu.se
Blomstrand, Ann Forskare, Med dr, Specialist i allmänmedicin ann.blomstrand@allmed.gu.se
Bock, David Universitetslektor david.bock@gu.se
Bonander, Carl Universitetslektor, biträdande carl.bonander@gu.se
Bondjers, Göran Seniorforskare 031-786 6629 goran.bondjers@gu.se
Boström, Kristina Professor, adjungerad kristina.bengtsson@allmed.gu.se
Boström, Maria Forskare maria.bostrom.2@gu.se
Brisman, Jonas Överläkare 031-786 6275 jonas.brisman@amm.gu.se
Caldeira Loss Vincens, Natalia Postdoktor natalia.vincens@amm.gu.se
Carlsen, Hanne Krage Forskarassistent, Epidemiologi, statistik 031-786 6030 hanne.krage.carlsen@amm.gu.se
Carlsson, Dorota Utbildningsledare 031-786 6897 dorota.carlsson@allmed.gu.se
Carlsten, Anders Senior rådgivare 031-786 6852 anders.carlsten.2@gu.se
Cronie, Ottmar Universitetslektor ottmar.cronie@gu.se
Dahlman-Höglund, Anna Yrkeshygieniker, Docent 031-786 6277 anna.dahlman-hoglund@amm.gu.se
Daka, Bledar Universitetslektor/​distriksläkare bledar.daka@allmed.gu.se
Dalemo, Sofia Doktorand/​Projektassistent sofia.dalemo@vgregion.se
Dellve, Lotta Oavlönad docent lotta.dellve@amm.gu.se
Eckner, Jenny Doktorand/​Projektassistent jenny.eckner@gu.se
Edlund, Maria Läkare 031-786 6278 maria.edlund@amm.gu.se
Ekstrand, Lisa Universitetsadjunkt, adjungerad lisa.ekstrand@gu.se
Eriksson, Helena Forskarstuderande 031-786 6271 helena.eriksson@amm.gu.se
Franzén, Stefan Universitetslektor, adjungerad stefan.franzen@gu.se
Fredriksson, Sofie Postdoktor 031-786 3610 sofie.fredriksson@gu.se
Friberg Osika, Ingrid Doktorand
Gerhardsson, Lars Forskare 031-786 6280 lars.gerhardsson@amm.gu.se
Glise, Kristina Överläkare 031-342 0700 kristina.glise@vgregion.se
Grimby Ekman, Anna Universitetslektor 031-786 3123 anna.ekman@gu.se
Gunnarsson, Kent Ronny Professor/​specialistläkare 031-786 6835 ronny.gunnarsson@gu.se
Gustafsson, Ewa Ergonom 031-786 6281 ewa.gustafsson@amm.gu.se
Gyllensten, Kristina Psykolog 031-786 6302 kristina.gyllensten@amm.gu.se

Visar 1 - 50 av 178

Visar 2801 - 2810 av 2955

2007

2006

Water aerobics reduces sick leave due to low back pain during pregnancy
A. B. Granath, M. S. Hellgren, Ronny K Gunnarsson
J Obstet Gynecol Neonatal Nurs, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 2801 - 2810 av 2955

Sidansvarig: Telefonväxeln|Sidan uppdaterades: 2018-05-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://gu.se/omuniversitetet/enheter/?languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fgu.se%2Fenglish%2Fabout_the_university%2Funits%2F%3FsortBy%3DlastName%2CfirstName%26selectedTab%3D2%26print%3Dtrue%26feedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fgu.se%252Fenglish%252Fabout_the_university%252Funits%252F%253FpublicationPageNumber%253D281%2526selectedTab%253D3%2526sortBy%253DlastName%252CfirstName%2526print%253Dtrue%2526languageId%253D100001%2526departmentId%253D035510%26recipientName%3DWebmaster%26encodedEmail%3DYW5uaWthLmtvbGRlbml1c0BndS5zZQ%26publicationPageNumber%3D281%26languageId%3D100001%26departmentId%3D035510&sortBy=lastName,firstName&selectedTab=2&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fgu.se%2Fenglish%2Fabout_the_university%2Funits%2F%3FpublicationPageNumber%3D281%26selectedTab%3D3%26sortBy%3DlastName%2CfirstName%26print%3Dtrue%26languageId%3D100001%26departmentId%3D035510&recipientName=Webmaster&encodedEmail=YW5uaWthLmtvbGRlbml1c0BndS5zZQ&publicationPageNumber=281&departmentId=035510
Utskriftsdatum: 2020-03-30