Kultur och estetik
Frågor om kultur, estetik och materialitet är centrala både ur ett utbildningsvetenskapligt perspektiv och i studier kring barns och ungas vardagslärande. Under flera decennier har forskningen också strävat efter att förstå barns och ungas meningsskapande inom dessa områden genom att inkludera både skola och fritid.
Forskningsintresset inom temat riktas därmed mot studier av estetiska och praktiska ämnen/lärprocesser/konstnärliga uttryck i förskola, grundskola och gymnasieskola, men även barns och ungas vardagskulturella utryck i en alltmer globaliserad och digitaliserad värld.
Mer specifikt intresserar sig temat för pedagogiska och didaktiska utmaningar i klassrumssituationer och andra lärandekontexter, men fokus riktas även mot lärande i relation till utmaningar i det samtida samhället.
Frågor om genus, social inkludering, gränsöverskridande interaktion och identitetsskapande är centrala för temat. Olika teoretiska angreppssätt används, såsom exempelvis sociokulturella, socialkonstruktionistiska, kulturvetenskapliga och posthumanistiska perspektiv. Doktorander och forskare från konstnärliga, utbildningsvetenskapliga och humanistiska fakulteterna är för närvarande aktiva i temat. Förutom reguljära doktorandseminarier anordnar temat även öppna seminarier och konferenser utifrån aktuella frågor och texter inom ramen för forskningsintresset.
Temaledare
Carina Borgström-Källén, Högskolan för scen och musik
Cecilia Björck, Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande, IPKL
Temaseminarier vårterminen 2025
4 feb kl 13–15, seminarium 1
Plats: Högskolan för Scen och musik (HSM), Eklandagatan 86, sal 1240
Jennifer Angbah Tisell, doktorand i Estetiska uttrycksformer med inriktning dans, presenterar sin forskningsplan in progress. Jennifer går andra terminen på forskarutbildningen och skriver om dansundervisning i relation till intersektionella perspektiv. Sedan presenterar Carina Borgström Källén sitt nystartade VR-projekt som undersöker beprövad erfarenhet i högre dans- och musikutbildning. Vi diskuterar projektet och får dessutom en inblick i hur en VR-ansökan går till.
18 mars kl 13–15, seminarium 2
Plats: Pedagogen, sal B2 214
Vi diskuterar en artikel som redovisar ett explorativt arbete med doktorandseminarier som genomförts tidigare i CUL-temat:
Björck, C. & Lindgren, M. (2023). Potentials and Challenges in Redesigning Traditional Text Seminars in Doctoral Education in Sweden. Nordisk tidsskrift for utdanning og praksis, 17(1), 1–15. https://doi.org/10.23865/up.v17.3630
Sista halvtimmen diskuterar vi idéer inför hösten, bl.a. eventuellt nätverkssamarbete och resa för temats doktorander.
29 apr kl 10-12, obs ny tid, seminarium 3
Plats: Högskolan för Scen och musik (HSM), Eklandagatan 86, sal 1240
Vi diskuterar Björn Emmoths avhandling Estetiska lärprocesser – Definition, position och potential
Ni hittar avhandlingen här: https://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:ltu:diva-105729
Eller gå direkt till fulltext: https://ltu.diva-portal.org/smash/get/diva2:1863905/FULLTEXT02.pdf
13 maj kl 13–16, seminarium 4
Plats: Pedagogen (sal meddelas senare)
Innehåll för seminariets första halva meddelas senare.
Andra halvan fortsätter vi planera inför kommande nätverkssamarbete i höst.
Välkomna!
Carina Borgström Källén & Cecilia Björck